Przemysł

Walcowanie gwintów – czym tak naprawdę jest?

Wedle definicji, gwinty są pewnego rodzaju naruszeniami struktury, które robi się na powierzchni walcowej lub stożkowej, zarówno na zewnątrz przedmiotu, jak i wewnątrz. Wbrew obiegowej opinii ich skuteczna produkcja nie jest łatwym zadaniem. Z tego powodu warto zapoznać się z jedną z najbardziej wydajnych metod wytwarzania gwintów. 

Czym jest walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów, bo o tej czynności piszemy, to metoda wykonywana na zimno. Polega na obróbce plastycznej konkretnego przedmiotu przy pomocy profesjonalnych głowic. Walcowanie gwintów wykonuje się na bocznych powierzchniach wszelkich okrągłych elementów. 

Zalety tej technologii

Zalet tego rozwiązania jest mnóstwo. Wśród nich wyszczególnić można na przykład szybkość oraz skuteczność działania, a także w miarę niskie koszty w porównaniu do innych metod wytwarzania gwintów. Zapewnia także znaczną trwałość wszystkich obrobionych elementów. W dodatku, o ile urządzenie służące do wałkowania działa sprawnie, to zapewnia idealny, niezmienny kształt wszelkich wyprodukowanych gwintów. Wszystko to przekłada się na fakt, że zdecydowanie warto skorzystać z tej metody produkcji. 

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź również: walcowanie blach