Aranżacja

Architektura i wykańczanie wnętrz – ścieżki kariery

Po zbudowaniu domu, czy kupnie mieszkania przychodzi pora na urządzanie pomieszczeń. Jeżeli nie posiadamy „zmysłu plastycznego” warto udać się do profesjonalisty w tym zakresie. Każdy z tych profesji trudni się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz. Przed zaczęciem poszukiwania odpowiedniej osoby, która zwizualizuje nam nasze wyśnione wnętrze, należy dowiedzieć się, którego specjalistę dokładnie powinniśmy zatrudnić. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – wszystkie te profesje zajmują się urządzaniem wnętrz. Czym się różnią? Przede wszystkim mają trochę inny zakres prac. Na każdym etapie urządzania wnętrz niezbędny jest inny specjalista. Kiedy należy zwrócić się do architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co patrzeć szukając właściwego specjalistę?

Architekt wnętrz – zakres zadań

To, czym zajmuje się architekt budowlany niemal każdy wie – jego zadaniem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się właściwie trudni? Ich głównym zadaniem jest takie zaprojektowanie obszaru do życia właścicieli, aby było wygodne i praktyczne. Z pewnością z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących przepisów budowlanych. Planując pomieszczenie, powinien on wziąć pod uwagę takie aspekty jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, a także prywatnych potrzeb i oczekiwań domowników. Profesja architekta wnętrz nie jest jedynie zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. Podczas swojej pracy musi dysponować wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, oraz konstrukcji budynków. Specjalista wykonujący ten zawód musi skończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajduje się dużo pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest urozmaicony. W przeciwieństwie do architektów budowlanych nie musi mieć specjalnych certyfikatów. Oczywiście oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki profesjonalista wykonywał swoje obowiązki z pasją i posiadał talent artystyczny.

Projektant wnętrz – czym się zajmuje?

Zawód projektanta wnętrz różni się nieco od architekta wnętrz. Osoba posiadająca ten zawód musi mieć dobrze rozwinięty zmysł plastyczny. Jej celem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli pokazanie jak powinno ono wyglądać, jakie umieścić w nim meble, oraz jakie barwy będą dominować. W przypadku projektanta wnętrz, nie musi ukończyć studiów kierunkowych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz często specjalizuje się w projektowaniu pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez uwzględnienia reszty pomieszczeń. Na pewno musi posiadać podstawową wiedzę o wszelkich instalacjach, nie da się zaplanować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed rozpoczęciem zlecenia musi przede wszystkim zorientować się w wymaganiach, a później sporządzić projekt wstępny.

Dekorator wnętrz – najważniejsze informacje

Kolejnym zawodem związanym z wykańczaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu końcowego wyglądu wnętrza. Na pewno jest to typowo artystyczny zawód, potrzebujący odpowiednio rozwiniętego zmysłu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać wyższego wykształcenia, aczkolwiek często są oni po studiach plastycznych. Odpowiedni specjalista będzie potrafił dopasować właściwe urządzenie wnętrza do preferencji inwestora. Powinien on również mieć dużą wiedzę w dziedzinie kolorystyki, tekstur, czy faktur. Jego ostateczny projekt musi być spójny, a całość odpowiednio prezentować się. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za finalny wygląd pomieszczeń. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, on zajmuje się doborem kolorów, wyposażenia, zasłon, obrazów itp. Najcześciej dekorator wybiera się z właścicielem do sklepów z produktami do wykańczania wnętrz i pomaga mu dobrać odpowiednie, dobrze dobrane dodatki. Dekorator nie powinien zajmować się projektowaniem wnętrz, czyli być architektem, ale projektant może być również dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, współpracuje on z dekoratorem, co umożliwia przeprowadzić cały projekt wnętrza od a do z.