Biznes

ciekawe informacje z historii brania pożyczek

Pożyczanie pieniędzy jest znane od setek lat. Początkowo zwało się lichwą i miało na celu nieuczciwe wzbogacenie się pożyczkodawcy. wraz z upływem lat, gdy rozwijały się przepisy, zmieniały się także zasady brania pożyczek. W dzisiejszych czasach za ich udzielanie odpowiadają przede wszystkim banki, zaś oferty dopasowane są do indywidualnychosobistychpotrzeb pożyczkobiorców. Nie zawsze jednak tak to wyglądało. Co należy wiedzieć o historii pożyczania pieniędzy?

Co to była lichwa?

bazowym elementem lichwy dawniej było naliczanie zawyżonych odsetek lub pozostałych opłat, dzięki czemu pożyczkodawca był w stanie w szybki sposób się wzbogacić. Było to działanie niesprawiedliwe, gdyż czerpało z gorszej pozycji pieniężnej dłużnika. W momencie opóźnienia spłaty długu nierzadko dochodziło do morderstw czy samodzielnego przekształcania wcześniejszych zasad pożyczki. Gdy takich sytuacji zaczynało być coraz więcej, zaczęto normować prawo podatkowe, które dobrze działa także dzisiaj. 

Pożyczki w starożytności

Pożyczki – nie tylko w przypadku pieniędzy, ale i dóbr materialnych – towarzyszą człowiekowi od wieków. Historyczne wspominki o pożyczaniu sięgają II w. p.n.e., gdy w wartościowych obecnie Księgach Manu umieszczono ogólnikowe informacje o zasadach udzielania i przyjmowania pożyczek wśród osób ze sobą spokrewnionych. Następnie wzmianki spotkamy w historii starożytnych Greków i Rzymian, którzy czerpali inspiracje od Żydów. Uznaje się, że to właśnie ich prawo religijne w dużym stopniu wpłynęło na rozwój hipoteki. Rzymianie i Grecy zabezpieczali pożyczki w majątku ruchomym. Rozwój bankowości został zahamowany na pewien czas w momencie upadku Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu bardziej ceniono spłatę długu gruntem, co mogli wykonać też potomkowie pożyczkobiorcy, chociaż istniała możliwość spłaty pieniężnej. 

Pożyczanie pieniędzy w XIX wieku

Obecne sposoby pożyczania zaczęły kształtować się w trakcie rewolucji przemysłowej. W 1890 roku w Ameryce istniał już rynek kredytowania nieruchomości z ofertą przeznaczoną dla różnych klientów, także tych biedniejszych. Pierwsze udzielone kredyty musiały jednak być spłacone w trakcie 5-6 lat i nie mogły przy tym wynosić więcej niż 50% wartości gruntu. Dalej miały cechy lichwy, ponieważ pożyczkobiorca musiał końcowo oddać znacznie wyższą sumę niż tę, którą pożyczył. Przyjaźniejsze dla dłużników oferty stworzyło m.in. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, które funkcjonowało w Warszawie od 1825 roku. Spłata była rozłożona na wiele lat, a odsetki roczne nie przekraczały 6%.

Kształtowanie się brania pożyczek w teraźniejszości

W dzisiejszych czasach banki i wszelkie inne placówki udzielające pożyczek muszą starannie odnosić się do prawa. Eliminuje to ryzyko lichwy czy niemoralnego podejścia do pożyczkobiorcy. Trwająca ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na pożyczającego obowiązek podania rzeczywistej stopy rocznej oprocentowania oraz ostatecznej kwoty do zapłaty. Musi to mieć miejsce jeszcze przed podpisaniem umowy. obecnie lichwa stanowi przestępstwo opisane w Kodeksie Karnym i zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. 

Jak znaleźć najlepszy bank dla siebie?

W dzisiejszych czasach wybór banku nie nie jest już żadnym problemem. Wszystkie placówki mają zrozumiałe strony internetowe, na których znajdziemy wszystkie konieczne informacje dotyczące korzystania z usług. Jednocześnie należy sprawdzić tzw. rankingi. Ranking pożyczek tworzony jest w oparciu o najistotniejszych czynników, takich jak RRSO, oprocentowanie czy prowizje banków. Dzięki temu interesant jest w stanie dokonać wyboru banku z najlepszą ofertą dla siebie. Dzięki ustawom wiemy, że wzięty przez nas kredyt będzie transakcją chronioną prawnie i jednocześnie nie narazimy się na lichwę.