Przemysł

Co koniecznie warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy ma mnóstwo zalet, z tego powodu jest coraz częściej wybierany. Stosowany jest tam, gdzie nie ma energii elektrycznej dostarczonej z elektrowni lub, w przypadku awarii prądu. Jednak w sklepach dostępnych jest wiele rozmaitych modeli urządzeń, co niekiedy może wprowadzić w zakłopotanie. Oprócz tego powinno się koniecznie wziąć pod uwagę parę podstawowych aspektów, ponieważ dzięki temu urządzenie będzie całkowicie funkcjonalne oraz przydatne. Czym dokładnie są agregaty prądotwórcze? Do czego są używane? Który model będzie najlepszy?

W jaki sposób działają agregaty prądotwórcze?

Podstawowym zadaniem urządzenia jest wygenerowanie energii elektrycznej. Zasadniczo agregat prądotwórczy można podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest silnik spalinowy. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie odpowiedniej mocy – jest to możliwe dzięki spalaniu paliwa. W agregatach niezbędnym elementem jest także prądnica. Dzięki niej ruch obrotowy silnika może zostać przełożony bezpośrednio na prąd elektryczny. Żeby prąd mógł być wykorzystywany dalej, konieczne jest dodatkowo zamienienie go na przemienny typ energii, zajmuje się tym ostatnia część agregatu – falownik.

Agregat prądotwórczy – kiedy się przydaje?

Urządzenia stosowane są głównie tam, gdzie nie ma energii elektrycznej. Wykorzystywane są przykładowo na placach budowy czy podczas wszelkiego rodzaju robót. Wyjątkowo często agregaty używane są również jako awaryjne źródło zasilania. Często kupowane są do domków jednorodzinnych oraz letniskowych.

Agregaty prądotwórcze – podział ze względu na typ silnika

Agregaty prądotwórcze mają różne rodzaje silnika spalinowego. Wyróżnia się:

Silniki diesla

Są bardzo proste i energooszczędne, urządzenia są wyjątkowo sprawne – jedyną wadą będą trudności w uruchomieniu urządzenia w niskich temperaturach.

Silniki benzynowe dwusuwowe

Choć ten typ urządzenia jest wyjątkowo wytrzymały i prosty, jego wadą będzie trochę nierówna praca.

Silniki benzynowe czterosuwowe.

Wybierane są ze względu na równomierną i wydajną pracę, a dzięki odpowiedniej mocy można uruchomić agregat też w temperaturach poniżej zera.

Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny – główne informacje

Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań są urządzenia na gaz ziemny. W takim modelu paliwo pochodzi z przydomowej instalacji lub odpowiedniego zbiornika, w którym znajduje się propan-butan. Tego typu rozwiązanie wyróżniają głównie atrakcyjne koszty eksploatacji. Agregat jest także ekologiczny i, w porównaniu do innych rodzajów, niezawodny. Modele na gaz ziemny niszą się rzadziej dzięki temu, że paliwo nie zawiera związków wywołujących korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Polecany podstawca to Himoinsa – agregaty prądotwórcze na gaz i nie tylko. 

Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Urządzenia dzielą się ze względu na konstrukcję. Najczęściej spotykane są agregaty stacjonarne. To właśnie dzięki nim można wygenerować maksymalnie dużo energii, niemniej trzeba pamiętać, że ich przewiezienie w inne miejsce będzie utrudnione. Z tego względu osoby, które planują mieć agregat zawsze pod ręką decydują się zazwyczaj na agregat przenośny. Charakteryzuje się on praktycznymi uchwytami oraz kołami. Innym wyjściem będzie też walizkowy agregat. Jego nazwa wskazuje na wygodny kształt urządzenia, które nie tylko waży mało, ale również ma praktyczny uchwyt.

Jakie są najważniejsze zalety agregatu prądotwórczego?

Do najważniejszych zalet urządzenia zalicza się wytwarzanie najwyższej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach podczas produkcji. Dzięki temu możliwe jest wydajne generowanie prądu elektrycznego nawet w dużym przedsiębiorstwie podczas długiej awarii zasilania. Kolejną dużą zaletą będą niewielkie koszty utrzymania, ze względu na wykorzystanie paliwa. Sam zakup to również nieduży wydatek. Najwyższej jakości agregat prądotwórczy można dostać już za kilka tysięcy. W sklepach można znaleźć wiele wariantów agregatów, każdy może dopasować urządzenie idealne do swoich wymagań.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Współcześnie wiele firm oferuje agregaty prądotwórcze. Aby jednak zyskać gwarancję niezawodności oraz najwyższej jakości urządzenia, podczas wybierania rzetelnej firmy należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych parametrów. Po pierwsze marka powinna mieć wieloletnie doświadczenie. Liderzy zapewniają sprzęty, które charakteryzują się efektywną pracą, a w dodatku będą sprawne przez wiele lat. Powinno się przejrzeć rekomendacje firmy, które można znaleźć w sieci, gdyż są one gwarancją rzetelności i wiarygodności marki.