Bez kategorii

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Większość ludzi nie rozróżnia różnych zawodów prawniczych, nie zastanawia się czym zajmują się poszczególnie absolwenci prawa. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Czasami pojawia się pytanie czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej.

Szukasz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Taka osoba nie posiada jednak odpowiednich uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem, nie ma bowiem skończonej aplikacji. Jeśli chodzi o kancelarię adwokacką to termin jest węższy. W takiej kancelarii pracują zawsze prawnicy, którzy są adwokatami. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Adwokaci są również uprawnieni do reprezentowania klientów w sprawach karnych, czego nie robią radcy prawni.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz najlepszego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Ukończona aplikacja radcowska uprawnia do reprezentowania klientów w sądzie. Radca ogranicza się jednak do działania w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy, rodzinnego, handlowego. Radca prawny nie zajmuje się obroną klientów w sprawach karnych.

Sprawy karne są więc wyłączone z tych spraw, które pod swoje skrzydła bierze kancelaria radcy prawnego. Jeśli w grę wchodzą sprawy cywilne oczekiwać można dużego doświadczenia po stronie radcy prawnego i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Pierwszym krokiem do zostania radcą prawnym są zawsze studia prawnicze. Następnie będzie trzeba przejść aplikację i zdać egzamin państwowy. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Wtedy można zostać profesjonalnym pełnomocnikiem zawodowym przed sądami.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk