Bez kategorii

Dwujęzyczność – co warto wiedzieć?

Z pewnością w obecnych czasach znajomość języków jest bardzo ważna dlatego warto uczyć dzieci od małego z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest wspaniałym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast gdzie znajdziesz taką szkołę. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy najlepiej będzie zacząć? Tak naprawdę to najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Z wprowadzeniem języka obcego nie ma po co czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia bez świadomości uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia. Warto również zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?

Nauczanie dwujęzyczne to system który polega na nauczaniu poszczególnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki doprowadza się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Zalety takiego stylu nauczania to:

  • kreowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego innego niż ojczysty;
  • uczenie się książek, kultury i historii innych krajów;
  • szybszy dostęp do międzynarodowych programów związanych z edukacją;
  • możliwości zagranicznej edukacji.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest ogrom. Poniżej je wymieniliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy zdajesz sobie sprawę, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie odczuwają, że nie istnieje jedna obiektywna prawda.
  2. Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem także się z nim dokształcać.

Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Dodatkowo dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą i ma niebagatelny wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. Jeśli rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę, z biegiem czasu zakres słownictwa dziecka będzie się zwiększać i pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.