Budowa

Hurtownia czy market budowlany – gdzie najlepiej kupić materiały do budowy domu?

Coraz częściej w niedużych miastach jak dla przykładu w Słupsku powstaje kilka większych marketów budowlanych, które zachęcają niskimi cenami i wielkim wyborem produktów. Posiadają one swoich entuzjastów ale też przeciwników, w tym celu dobrze jest dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Czym odróżniają się te duże markety od hurtowni budowlanych i kiedy należy zrobić zakupy bezwzględnie tam, a kiedy lepiej postawić na hurtownię budowlaną?

Jak zrobić zakupy w hurtowni budowlanej?

Hurtownia budowlana jest większa niż typowy sklep budowlany, ale bardzo często będzie niewielka w porównaniu do sieciówki. Wybór towaru tam często będzie mniejszy niż w marketach, ale zazwyczaj będzie on w atrakcyjniejszych cenach. W dodatku znajdziemy tam produkty, których nie będzie na stanie w osiedlowych sklepach, ani w dużych marketach, jak przykładowo stal zbrojeniowa. W hurtowni najczęściej znajdziesz fachowców, którzy doskonale doradzą Ci które akcesoria i firmy będą dla Ciebie najlepsze. Jest to prawdopodobnie największa zaleta z tego powodu, że właściciele tych miejsc nie chcą i nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż produktów kiepskiej jakości. Kolejną zaletą będzie możliwość negocjacji ceny. Przeważnie nie widzimy sytuacji kiedy jedziemy do sieciówki i pytamy się pracownika na hali czy jeśli nabędziemy hurtową ilość płytek to czy możemy liczyć na rabat. W hurtowni budowlanej takie coś może mieć miejsce. W hurtowni budowlanej zazwyczaj zrobisz zakupy hurtowe, ale także detaliczne. 

Jakie są plusy i minusy zakupów w markecie budowlanym?

W markecie budowlanym zazwyczaj kupimy każdy możliwy artykuł, jest tam wielki przekrój najróżniejszych artykułów od dużej ilości producentów. Znajdują się tam zarówno produkty, które wykorzystujemy podczas budowy domu, jak na przykład bloczki betonowe czy zaprawy murarskie, przez produkty niezbędne do remontu mieszkania takie jak farby czy też kafelki, aż po wszelkiego rodzaju narzędzia i dekoracje. Z tego powodu nie ma potrzeby żeby chodzić po kilku sklepach, wystarczające jest wejście do jednego sklepu budowlanego i znajdziemy tam niezaprzeczalnie większość, jeśli nie wszystkie produkty potrzebne nam do remontu. Następną zaletą jest to, że w marketach budowlanych bardzo często spotkamy ceny promocyjne oraz wyprzedaże. 

Niestety takie miejsca też posiadają wady – w markecie budowlanym zazwyczaj pracownicy nie są wyspecjalizowani. Bezspornie pokażą nam właściwą alejkę, ale przeważnie nie będą umieli doradzić co do artykułu, który jest nam potrzebny.

Kiedy zakupy zrobić w markecie, a kiedy w hurtowni budowlanej?

Jeżeli chcielibyśmy dostać bardzo dobrą obsługę klienta i porozmawiać z fachowcem, który spokojnie doradzi nam co do narzędzi – zdecydowanie musimy postawić na hurtownię budowlaną. Przeważnie nie pracują tam nie wyspecjalizowani pracownicy, ale specjaliści znający się na artykułach i narzędziach budowlanych. Ważne jest tutaj wybranie zaufanej hurtowni budowlanej, w której nie zostaniemy spławieni. Na pewno znajdziecie taką w pobliżu Słupska. Rekomendowana tam jest hurtownia budowlana Cygert

Jeśli za to mamy gotową listę zakupów i wiemy dokładnie czego i z jakiej firmy musimy kupić – z dużą dozą prawdopodobieństwa lepszym wyborem będzie duży market budowlany, gdyż w 99% przypadków znajdziemy tam prawie wszystko co jest nam niezbędne do budowy. W ten sposób zajmie nam to dużo mniej czasu. Jeśli mamy chęć i czas to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zaopatrzyć się tak samo w hurtowni jak i sklepie budowlanym. W takiej sytuacji możemy przeanalizować, jakie produkty tańsze są w sieciówce, a jakie w hurtowni budowlanej.