Motoryzacja

Jak radzić sobie z uszkodzeniem wtryskiwacza?

Kierowcy posiadający samochody z silnikiem Diesla oraz z układem Common Rail bardzo chętnie znajdują ciekawostki dotyczące właśnie takie takich mechanizmów, ponieważ są świadomi tego, że prawidłowa eksploatacja i higiena użytkowania diesla może sprawić, iż usterki mogą wystąpić później, niż w przypadku błędnego stylu jazdy. Sprawdź nasz tekst aby wiedzieć jak obserwować problemy z wtryskiwaczem, i jak wygląda prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Objawy awarii wtryskiwaczy – jakie to?

Wtryskiwacze podają paliwo, które zapala się od powietrza sprężonego przez tłok. Pamiętaj, że na schłodzonym silniku niezbędne jest pośrednictwo przez świecę żarową. Kierowanie wtryskiwaczami jest wykonywane za pomocą komputera, który dokładnie wie, jaką dawkę paliwa musi on dodawać. Jest to zależne on stylu jazdy i momentowego zapotrzebowania na moc.

Ten układ pracuje perfekcyjnie a także zapewnia znakomite osiągi czy też bardzo wysoką kulturę funkcjonowania. Problem w tym, iż nie zawsze pracuje on w idealnych okolicznościach. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną problemów z wtryskiwaczem jest gorszej jakości paliwo. 

W przypadku gdy właściciel samochodu nie pamięta o okresowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy złego pochodzenia, może spodziewać się kłopotów z wtryskiwaczem. 

Z powyższych powodów wtryskiwacze z czasem zaczynają się uszkadzać, aż do ich całkowitego zapchania. Usunięcie tych osadów będzie niemożliwe bez mechanicznego czyszczenia. Ponadto  wszystkie problemy z wtryskiwaczami występują generalnie przy sporym przebiegu, najczęściej o wartości powyżej 150 000 kilometrów. Niemniej jednak to nie jest reguła. 

W jaki sposób możemy dbać o wtryskiwacze?

Posiadaczy samochodów z pewnością uraduje fakt, iż wtryskiwacze są odporne na niewłaściwą eksploatację pojazdu, którą jest dynamiczna jazda. Jednakże to nie oznacza, że kierowca nie musi pracować nad swoimi złymi nawykami — inne podzespoły w samochodzie niestety nie są aż takie odporne. Aby wydłużyć żywotność tych podzespołów, pomocne jest czyszczenie wtryskiwaczy, zapobiegawcze oraz doraźne. Kierowca jest zobowiązany do kontroli stanu spryskiwaczy i wykonywać takie czynności w momencie gdy pojawią się pierwsze zabrudzenia. Uważaj gdy nie masz przydatnych umiejętności, ponieważ w łatwy sposób możesz zapowietrzyć układ paliwowy.

Zepsuty wtrysk a jazda samochodem

Mechanicy bardzo często słyszą pytanie o to, czy jest możliwość jazdy autem którego wtrysk jest uszkodzony. Niewątpliwie prowadzenie takiego samochodu jest wyjątkowo kłopotliwa. 

Można też wspomnieć iż zastanawiające odgłosy wtryskiwaczy mogą być spowodowane zawieszonym wtryskiem silnika diesla. Z jakiego powodu to zjawisko określane przez mechaników jako niebezpieczne? Na problemy ze wtryskiem wpływają zgromadzone w tym urządzeniu syfy. Jeśli na iglicy czy też dyszy rozpylającej znajdują się osady czy nagary. Bez wątpienia sama iglica nie może działać w zgodzie swoim przeznaczeniem, a w tym czasie wtryskiwacz ulega zacięciu bez związku z pozycją, w której się znajduje. Stąd już krótka droga do lania wtrysków, gdyż zawieszenie ich w takiej pozycji sprawia, że przepływ oleju napędowego nie jest ograniczony barierą wtryskiwacza.

Najczęściej występujące problemy z wtryskami

Nie da się ukryć, że zepsuty wtryskiwacz oraz objawy, jakie silnik znosi poprzez stukające wtryski, znacznie obciąża działanie jednostki napędowej. Następny problem, z jakim czasem muszą się zmierzyć użytkownicy wtrysków to lejące wtryski. Co mogą wyrządzić w naszym aucie? Najczęściej w wyniku nieszczelnego wtryskiwacza dochodzi do pęknięcia głowicy, ponieważ jej temperatura jest za bardzo wysoka.