Nowoczesne technologie

Jak zabezpieczać dane w przedsiębiorstwie?

W cyfrowym świecie nasze dane są stale narażone na różnego typu ataki i niebezpieczeństwa. Internet daje firmom sporo udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być użyte do niecnych celów.

Wobec tego tak istotna jest właściwa profilaktyka. Kodowanie haseł i przesyłanych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z fundamentalnych działań związanych z bezpieczeństwem danych przedsiębiorstwa.

Zwłaszcza ważne dla magazynowania danych są rozwiązania chowające się pod zagadnieniem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku potencjalnych ataków.

Cyberbezpieczeństwo – jak radzić sobie z nowymi typami zagrożeń?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale zbierać ogromne ilości danych przez długi czas.

Dostęp do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest wielokrotnie dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala wrócić do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa ma najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane ponadto się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest możliwy nawet bez połączenia sieciowego – pamięć masowa działa w trybie offline.

Mechanizm działania pamięci masowej

Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni niezawodna trzeba ją należycie ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były zdublowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na funkcjonowanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej dobrze jest używać oprogramowania maskującego i ochronnego. Nawet, kiedy dane zostaną wykradzione dzięki szyfrowaniu będą niemożliwe do złamania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wprowadzane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie staje się jeszcze trudniejsze.

Jak zabezpieczyć dane firmy?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku stale przybywa firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc chronić dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.