Budownictwo

Montaż konstrukcji ze stali – jak wygląda?

Konstrukcje stalowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Ich główną zaletą jest stosunkowo niski koszt w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Taka stalowa konstrukcja z pewnością jest również wyjątkowo wytrzymała i w krótkim czasie można ją postawić. Budowle zmontowane w ten sposób projektuje się indywidualnie na zamówienie. Ich wygląd zależna jest od przeznaczenia, oraz od potrzeb zamawiającego. Jest to dobre wyjście dla przedsiębiorców który potrzebują dużych hali magazynowych w krótkim czasie. Taką konstrukcję można bez problemu rozbudować w zależności od potrzeb. Konstrukcje ze stali są doskonałym rozwiązaniem skierowanym szczególnie dla przemysłu. Ich uniwersalność pozwala na znalezienie rozwiązań niemal w każdej branży. Przedsiębiorca, mający wątpliwości co do tego typu rozwiązań może skonsultować się z wykonawcą aby dokładnie omówić projekt i jego rozwiązań. 

Projektowanie konstrukcji ze stali

Tak jak w przypadku klasycznego budownictwa, tak i planując postawienie stalowej konstrukcji należy sporządzić odpowiedni projekt. Stworzeniem takiej budowli zajmują się od początku do końca specjalne firmy. Projektanci po zebraniu szczegółowego wywiadu z klientem na temat jego wymagań, przystępują do tworzenia indywidualnego projektu. Z pewnością taki projekt robi się z uwzględnieniem charakterystyki branży. Inne budowle planowane są dla rolnictwa, inne z kolei dla hal produkcyjnych. Wykonawca potrzebuje również informacji o tym, czy dana konstrukcja ma być np. tylko produkcyjna, czy inwestor potrzebuje w niej część administracyjną. Ważne jest także, aby rozważyć to, czy dana konstrukcja będzie kiedyś powiększana. Po dostarczeniu projektantom dokładnych danych, przystępują do pisania projektu, który składa się z:

  • części opisowej – w niej znajdują się informacje na temat fizycznych cech konstrukcji, materiałów z jakich będzie stworzona, oraz wszelkiego rodzaju obciążeń,
  • części wykonawczej – można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju instruktaż montażu hali. Zawarte są w nim wszystkie etapy budowy, z uwzględnieniem kolejności łączenia części. 

Bez wątpienia taki projekt posiada również wszelkie informacje na temat kosztów postawienia takiej budowli, a także rysunki pokazujące obiekt. Po zakończonym etapie projektowania, można przejść do następnego, czyli zdobycia niezbędnych pozwoleń. 

Jakie pozwolenia potrzebne są przy montażu konstrukcji stalowych?

Jeśli chodzi o budowę konstrukcji stalowych, również w przypadku niezbędnych pozwoleń nie różni się od tradycyjnego budownictwa. Prace montażowe można rozpocząć dopiero po wymaganych dokumentów. Oczywiście najistotniejszym dokumentem, bez którego taka konstrukcja nie będzie mogła powstać, jest pozwolenie na budowę wydane przez właściwy urząd. Start montażu należy zgłosić do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po otrzymaniu zgody na budowę, trzeba powołać kierownika budowy. Zgodnie z prawem budowlanym, taki specjalista posiada niezbywalne obowiązki, które obejmują przede wszystkim: przejęcie nadzoru nad placem budowy, zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialność za prowadzenie dokumentacji, a także wykonywanie zadań określonych w dzienniku budowy. 

Instalacja konstrukcji stalowych – jak przygotować teren?

Po zebraniu potrzebnej dokumentacji można rozpocząć prace fizyczne. Z pewnością przed postawieniem takiej hali potrzebne jest właściwe przygotowanie terenu. Aby cały obiekt był stabilny i trwały, wykonawca powinien zadbać o dokładne wyrównanie terenu. Jeśli wymaga tego plac budowy trzeba wykonać odwodnienie czy ewentualną wymianę gruntu. Po odpowiednim ukończeniu tych prac można przejść do wylania wytrzymałych fundamentów. 

Jak wznosić konstrukcje stalowe?

Montaż konstrukcji stalowych składa się z kilku kluczowych momentów, czyli tzw. kamieni milowych. Bez wątpienia takim kamieniem jest wznoszenie elementów nośnych, które nadają kształt obiektu. Konstrukcja takiej hali może być całkowicie stalowa, lub żelbetowo – murowa. Właściwe postawienie takiej konstrukcji ma zasadnicze znaczenie dla następnego elementu, czyli montażu dachu. Aby można było przejść do tego etapu, cały szkielet musi być stabilny i dobrze zmontowany. W tego typu obiektach dach najczęściej wykonany jest z blach falistych lub trapezowych. Projekt zawiera również informację o metodzie odprowadzania wody z dachu. Może to być drogą grawitacyjną, lub podciśnieniową. 

Ściany w konstrukcjach ze stali

Następnym etapem wznoszenia hali jest montaż ścian. Mogą być one zarówno izolowane, jak i zrobione z blach trapezowych. Oczywiście zależne jest to od wymagań inwestora i przeznaczenia takiej konstrukcji. Po wybudowaniu ścian można przejść do tzw. stolarki, czyli montażu drzwi, okien, doków załadunkowych, a także wylania posadzki. Trzeba pamiętać także o doprowadzeniu wody, kanalizacji, prądu a także ogrzewania. Także tutaj wszelkie instalacje branżowe zależne są od przeznaczenia hali i wymagań inwestora. 

Konstrukcje stalowe – etap wykończeniowy

Z pewnością istotnym momentem jest etap końcowy, czyli prace wykończeniowe. Po powstaniu całej konstrukcji, doprowadzeniu instalacji branżowych, można przystąpić do jej wykończenia, czyli malowania ścian, kładzenia podłóg, zagospodarowani terenu wokół jak np. ogrodzenie, parkingi, drogi. Również na tym etapie zakres prac zależny jest od potrzeb przedsiębiorcy. Powstanie takiej konstrukcji stalowej jest procesem składającym się z wielu etapów. Istotne, aby cały proces był dobrze zaplanowany, wtedy będzie sprawnie przebiegał. Powstanie takiej stalowej konstrukcji jest o wiele szybsze, niż wybudowanie standardowego budynku, a także znacznie tańsze. Należy pamiętać, że jeżeli inwestor planuje rozwój swojej działalności taki obiekt ze stali można bez problemów rozbudować. Oczywiście musi to być uwzględnione w projekcie.