Motoryzacja

Mycie silnika – lepiej nie rób tego sam

Silnik to serce samochodu. Daje mu moc i sprawia, że możemy się nim przemieszczać. Podczas jego eksploatacji ulega on zabrudzeniom. Osiadają na nim różne zanieczyszczenia – kurz, sadza, odpady z płynów. Przy okazji cyklicznego sprawdzania stanu technicznego pojazdu warto rzucić okiem na silnik. Jeśli pojawi się taka potrzeba należy go wyczyścić. Konserwacja i dbałość o kondycję silnika mogą przedłużyć jego żywotność. Kierowca zyskuje lepszy komfort i wyższą sprawność auta. Jak się do tego zabrać? Czy mycie silnika w Gdańsku to skomplikowana czynność?

Kiedy powinno się umyć silnik?

Elementy mechaniczne i elektryczne w aucie nie powinny być zbyt często poddawane działaniu wody. Zdarza się jednak, że innego wyjścia nie ma. Fakt, że silnik koordynuje działanie całego samochodu wiąże się z tym, że należy o niego dbać. Również czyszcząc go gdy zajdzie taka potrzeba. 

Kiedy silnik pokrywa się smarem i olejami ryzyko zabrudzenia wzrasta. Przyklejają się wtedy do niego różne elementy napotkane na drodze – kurz czy piach. Brudny silnik jest bardziej podatny na korozję. Również, gdy dojdzie do wycieku oleju w pojeździe, zlokalizowanie go jest możliwe dzięki dokładnemu wyczyszczeniu motoru. Także naprawa silnika nie jest możliwa kiedy jest on brudny. Każda nieczystość, która dostanie się do silnika może w przyszłości wyrządzić duże szkody. Warto kontrolować ten temat.

Jak należy podejść do mycia silnika?

Przede wszystkim z pokorą. Nie jest to łatwa sprawa. Trzeba być ostrożnym i cierpliwym. Przy tym dla dobra silnika i nas samych muszą być zachowane wszelkie zasady bezpieczeństwa. Mycie silnika nie może być przeprowadzane przy użyciu bieżącej wody. Wszelkie myjki ciśnieniowe, węże ogrodowe czy myjnie bezdotykowe odpadają. Kiedy woda dostanie się do niektórych elementów silnika może spowodować nieodwracalne straty – łącznie z koniecznością jego wymiany. Alternator silnika, który przekazuje mu prąd także nie może mieć kontaktu z wodą. Nie jest on szczelny, woda w kontakcie z przewodami elektrycznymi może doprowadzić do tragedii.

Przy samodzielnym myciu silnika konieczne jest uprzednie zabezpieczenie delikatnych elementów. Silnik musi być też zimny. Mycie rozgrzanego silnika może być przyczyną awarii. W ramach przygotowań do czyszczenia jednostki napędowej trzeba też pamiętać o akumulatorze. Niezbędne jest jego odłączenie. Po umyciu silnik należy dokładnie osuszyć. Najlepiej pozwolić mu aby postać przez odpowiednio długi czas na słońcu. Można także użyć sprężonego powietrza. Przed jego ponownym odpaleniem powinniśmy się upewnić czy aby na pewno jest suchy.

Komu zlecić mycie silnika?

Jak widać, mycie silnika to całkiem skomplikowana czynność. W związku z tym, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności i wiedzy warto zlecić to fachowcom. Na rynku jest coraz więcej firm car detailingowych, które w swojej ofercie mają mycie silnika. Gdańsk, Olkusz czy Wałbrzych, wszędzie powinniśmy takowe znaleźć. Mycie silnika to dla nich chleb powszedni, żaden problem. Dzięki powierzeniu auta w ręce profesjonalistów, właściciel może spać spokojnie. Zyskuje on pewność, że cały proces będzie przeprowadzany należycie, a silnik będzie lśnił jak nowy.