Przemysł

Na czym polega gładzenie ?

Żeby kawałki metalu zamieniły się w rzeczywiste kształty, powinno się je ukształtować. Jedną z procedur jest odlewnictwo. Jednak żeby uzyskać wysoki stopień precyzji, powinno się użyć bardzo złożonych sposobów odlewania, a i tak odlaną bryłę trzeba poddać obróbce do końcowego kształtu, usuwając naddatki materiału w postaci nadlewów.

Inną możliwością jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona innowacyjna technologia umożliwia bardzo skrupulatną obróbkę metali, lecz nie tylko, możliwe jest ją zastosować też przy obróbce drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki zyskujemy ogromną staranność wykonania, a także powtarzalność kształtów. W tym artykule opowiemy ci więcej o bardzo popularnej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Zwięźle ujmując, obróbka skrawaniem jest to redukcja niepotrzebnego tworzywa, aż do uzyskania oczekiwanej formy. Taka metoda obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, że by otrzymać podany kształt należy kolejno redukować warstwy niepotrzebnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać z pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednakże najnowszym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne techniki, lecz także umożliwiają dużo większą automatyzację procesu. Ich zaletą jest precyzja, z jaką obrabiają formę. Dzięki właściwemu zaprogramowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych kształtach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali za pomocą maszyny CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Czym jest honowanie?

Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie konkretnej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce elementów wymagających sporej szczegółowości. W ten sposób obrabia się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Atutem wygładzania jest duża precyzyjność wymiarowa oraz nieduża chropowatość. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko jednego metra. Element może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Należy pamiętać, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku powierzchniowego.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania wylicza się przede wszystkim: dużą dokładność umożliwiającą dobre spasowywanie się elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również wyższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Więcej na temat honowania przeczytasz na stronie firmy Masz-ZAP.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżnia się kilka metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na nadawaniu kształtu wycinanego obiektu za pomocą ruchu tylko jednego fragmentu noża. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W danym przypadku kształt jest tworzony dzięki odwzorowaniu w materiale obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Forma ostrza warunkuje w ten sposób kształt obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie podanej metody sprawia, iż narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur przedmiotu powstaje więc dzięki zazębieniu się przestrzeni przedmiotu z ostrzem. Jednakże bywa to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko używane rozwiązanie.

Obróbka skrawaniem – etapy

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie górnych warstw i przygotowanie bryły do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo ważny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację produktywności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący etap w trakcie obróbki skrawaniem. W czasie frezowania na tym etapie uzyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten etap jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest także wygładzana oraz dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Zapoznaj się również z naszym artykułem dot. technologii obróbki materiałów – LINK.