Biznes

Nie rozumiesz nowych przepisów związanych z Nowym Ładem? Zapraszamy do lektury

O zmianach w przepisach przez wejście od nowego roku Polskiego Ładu słyszy się od dawna. Niestety dopiero po ich wejściu okazało się jak wiele nieprawidłowości posiada. Początkowo mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i dużo osób było zadowolonych z planowanego wejścia tych przepisów. W styczniu, kiedy mogliśmy zobaczyć pierwsze wypłaty okazało się jednak, że większość osób nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale otrzymuje mniej pieniędzy. Księgowa Kraków oraz w pozostałych miejscowościach ma kłopot, żeby dobrze wyjaśnić interesantom co się zmienia i jakie dokumenty muszą złożyć. Sprawdźmy kto straci na Polskim Ładzie i jakie plany ma na to nasz Rząd.

Czy ulga dla klasy średniej działa?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny odczuć negatywnych skutków wprowadzenia Polskiego Ładu. Problem pojawił się jednak jak zaczęto wgłębiać się w przepisy i sprawdzać co będzie, jeżeli w danym roku pracownik będzie na dłuższym L4, dostanie awans i będzie zarabiać więcej, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Wychodzi na to, że wtedy pracownik będzie zmuszony oddać znaczną ilość zarobionych środków do Urzędu Skarbowego przy następnym rozliczeniu PIT. To powoduje, że pracownicy, których zarobki wliczają się w widełki klasy średniej nie mają pojęcia, czy powinni składać oświadczenie, żeby nie uwzględniać ulgi przy wypłatach. Na jednej ze styczniowych konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pracownik, który zarabia do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Nowym Ładzie, dostanie rekompensatę. Skarbówka jednak mówi, że nie ma systemowej możliwości uruchomienia tego i Polacy tak naprawdę dalej nie mają pojęcia co powinni robić. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się o pomoc do biura księgowego w Krakowie. Księgowe na pewno zrobią wszystko, żeby Wam jak najlepiej poradzić i wszystko wyjaśnić.

Polski Ład a przedsiębiorcy

Jeszcze przed rozpoczęciem się Nowego Ładu można było zauważyć, że przedsiębiorcy mają nieatrakcyjne zasady przy corocznym rozliczeniu podatkowym. Teraz Polski Ład jeszcze bardziej utrudni życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży samochodu, któremu skończył się leasing wcześniej niż po 6 latach. W przeciwnym przypadku niezbędne będzie zapłacenie od tego podatku. Do końca zeszłego roku czas ten wynosił pół roku. Drugą ważną i niestety negatywną dla osób prowadzących firmy modyfikacją jest to, że jak można się domyślić Nowy Ład nie bierze pod uwagę przedsiębiorców przy uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny pokazuje to, że są oni na niekorzystnej pozycji.

Czy Polski Ład jest przemyślany?

Specjaliści w prawie podatkowym są zgodni co do tego, że tak wielka modyfikacja w podatkach powinna być zdecydowanie bardziej i rozsądniej zorganizowana niż wprowadzony na początku tego roku Polski Ład. W zeszłym roku usłyszeć można było, że dzięki temu większość osób zyska, mało kto straci, rzeczywistość jednak okazała o wiele gorsza. Nawet jeśli Ci najgorzej zarabiający zyskują kilkadziesiąt zł w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Oprócz tego tracą nie tylko osoby, które wchodzą w 2 próg podatkowy, ale także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Jest to dla nich ogromny cios, o czym nikt nie wspomniał przy pierwszych rysach Polskiego Ładu. Nie jest także nowością, że w dużo gorszej sytuacji są nie pierwszy raz przedsiębiorcy. Jeśli nie umiecie obliczyć czy rozliczać się przez ryczałt, czy podatek liniowy, albo nie wiecie z czym wiążą się nowe przepisy to zawsze możecie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura księgowe mają aktualną wiedzę związaną z Polskim Ładem i analizują najkorzystniejsze scenariusze dla Klientów.