Księgowość

Nietypowy zakres usług biura rachunkowego

Coraz więcej osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura rachunkowego. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale istnieją także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że prywatna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Często biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko pojętych finansów zatrudniają też ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w większych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi oferują biura rachunkowe? Czym poza księgowością zajmują się biura księgowe? 

Podstawowe usługi biura podatkowego 

Niewątpliwie poszczególne oferty biur rachunkowych nieco różnią się pomiędzy sobą. Mimo wszystko można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to właściwie oznacza? Ich oferta najczęściej jest skierowana do przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, oraz sporządzają sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Nierzadko w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, a także wiele innych.

Z pomocy takich biur mogą skorzystać także osoby prywatne. Biura księgowe oferują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których uzupełnieniem sporo osób ma problem. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie finansów, a także pomocy w dopasowaniu opłacalnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Wirtualne biuro jako jedna z usług biura rachunkowego

Oczywiście biura rachunkowe mogą rozszerzyć zakres swoich usług o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia powierzchni biurowej. Najważniejszą funkcją tego biura jest użyczenie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres firmy przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, czy konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie rozwiązanie jest bardzo polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Wiele biur rachunkowych oferuje nadprogramowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. wsparciu przy tworzeniu biznesplanów – odpowiednio napisany biznesplan na pewno pomoże przy uruchamianiu działalności, zwłaszcza w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe oferują również sporządzanie biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie różnego rodzaju raportów – biura rachunkowe piszą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej pomocne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to bardzo ważny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Odpowiednio zrobiona analiza jest istotnym czynnikiem umożliwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy wykorzystaniu możliwości przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych mogą ocenić, czy dana strategia firmy bierze pod uwagęa wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, aby określone usługi wykonywane były na dobrym poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe często proponują pomoc przy uruchomieniu firmy i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po założeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.