Biznes

Nowy Ład – jak zmieni IT?

Ostatnimi czasy tytuły portali przejął Polski Ład. Implementowany przez rząd program interwencyjny, mocno wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w zamyśle reakcją na rezultaty pandemii COVID-19. Działania związane z pandemią mocno zachwiały różnymi sektorami. Jedną z branż, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Okazja pracy zdalnej spowodowała, że IT zyskało na popularności. Pracowników kuszą przede wszystkim niezłe zarobki i elastyczność. Jednak Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Sektor IT wobec Nowego Ładu

Dobrze wyjść od tego, że program zaproponowany przez władzę jest bardzo trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że mnogość interpretacji jest powalająca.

Inną ważną sprawą jest to, że większość programistów pracuje na umowach B2B. Żeby  być na bieżąco niezbędne dla takiego pracownika jest rzetelne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w obliczu zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Władza utrzymuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% obywateli.

Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na podstawie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla pracowników IT ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na plus, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Jednak ryczałt odbiera możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia przychodu.

Komu opłaci się Nowy Ład?

Paradoksalnie najmniej muszą obawiać specjaliści uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który łączy się z większym podatkiem do zapłaty. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo przysługuje im ulga(i) IP Box.

Popyt w sektorze jest szczególnie na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że regularnie przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek daje to stratę na poziomie 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. W związku z tym zarobki tutaj regularnie pną się do góry. Obecnie kreują się nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie eksperci specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych pensji.

Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem

Zatem. jak w utworze, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli zmian rozliczeniowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć rzetelną osobę do konsultacji.

Praca w sektorze rozliczeniowym pod pewnymi względami jest zbliżona do pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) zdalnie i wymusza znajomość(i) wszelkich zmian.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W dobie rozwiązań mobilnych takie bariery przestają istnieć. Księgowy z dowolnego miejsca na Ziemii może nam pomóc w wyborze o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich regulacjach w obrębie interesującego nas sektora. A te momentami wdrażane są w sposób prawie niewidoczny.