Motoryzacja

O czym pamiętać podczas nauki jazdy?

Prawo jazdy to dla większości zdających najważniejszy egzamin w życiu, ważniejszy niż egzamin dojrzałości. Dzieje się tak zwłaszcza ze względu na silne emocje, które nam wtedy towarzyszą, ponieważ jest to duży stres dla większości kursantów. Mimo, że kurs to jazdy z instruktorem, kiedy zostajemy twarzą w twarz w samochodzie z osobą egzaminującą, wcześniej proste czynności mogą sprawić nam trudności. Jak postępować, żeby ułatwić sobie ten ciężki moment?

Przydatne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z paru elementów, które od wielu lat są takie same. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po prawidłowym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, żeby zobaczyć umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. Podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o paru elementarnych rzeczach. Musimy być skupieni – podczas każdego etapu egzaminu, musimy najlepiej jak potrafimy wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator zwróci uwagę na najdrobniejsze szczegóły, najistotniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk należy przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią być w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze należy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– trzeba zwracać szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i sygnalizację świetlną i jej rozmieszczenie

– nie ma co się spieszyć

– wszystko trzeba wykonać starannie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator widział, że jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

Podczas każdej z wyżej przedstawionych czynności, należy być skupionym i ostrożnym. Warto pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, nadający nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale również fakt, że znajdujemy się na ulicy wśród innych kierowców a także niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Jakie mamy możliwości w sytuacji, w której nie czujemy się pewnie przed egzaminem?

Kiedy czujemy, iż to jeszcze nie jest ten moment na zdawanie egzaminu praktycznego albo chcemy jeszcze przez jakiś czas jeździć pod okiem nauczyciela, warto zastanowić się nad dodatkowymi jazdami. Jazdy doszkalające w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez wiele ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w dużych miastach jak np. Gdańsk, Łódź lub Poznań, z uwagi na ogromny teren, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy mamy możliwość przede wszystkim doskonalić nasze umiejętności za kierownicą, a co za tym idzie zyskać większą pewność siebie w czasie prowadzenia samochodu. Powinniśmy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie kiedy mamy jakiekolwiek obawy.