Przemysł

Obora – jakie jest jej wyposażenie?

Obora dla bydła mlecznego będzie się nieznacznie różnić od obory dla bydła mięsnego. Głównym powodem jest to, że krowy hodowane na mięso mają większe rozmiary niż krowy mleczne. Dlatego też budynek, który ma być oborą musi być dopasowany do gabarytów bydła. W dodatku przy chowie krów mlecznych niezbędne jest miejsce na dojarki – podczas hodowli krów opasowych tego problemu nie ma.

Gdzie mieszkają krowy mleczne, a gdzie opasowe?

Dzisiaj niezmiernie często zaobserwować można sytuacje, kiedy bydło opasowe w miesiącach wiosennych i letnich przebywa na dworze, a w chłodniejsze dni krowy przebywają w budynkach. Krowy opasowe nie potrzebują szczególnie dopasowanych obór. Najczęściej zadawalająca jest wyścielona słomą stodoła. Widywany jest także system, kiedy to krowy znajdują się 365 dni na pastwisku i mają tylko wejście do jakiegoś budynku, w którym mogą schować się podczas śniegu albo mrozu.

Przy krowach mlecznych przeważnie nie korzysta się z hodowli na pastwisku. Dieta krów mlecznych jest bardzo ważna i od niej zależy jakiej jakości jest mleko i jak dużo krowa będzie je miała. Z tego powodu bydło hodowane na mleko przeważnie będzie spędzało czas w oborach, aby szczegółowo dbać o to ile i jaką paszę krowy zjadają.

Jakie są rodzaje obory dla krów?

Zarówno krowy mięsne, jak i mleczne można utrzymywać w oborach stanowiskowych lub wolnostanowiskowych. Budynki wolnostanowiskowe dzielą się na ściołowe i bezściołowe i najpopularniejszym systemem są takie z głęboką ściółką. 

Przyjęło się, że obory stanowiskowe stosowane są w przypadku kiedy hodowca posiada 40 albo mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe dla odmiany będą wtedy gdy hodowca ma mięso-mleczny chów albo więcej niż 40-50 bydła opasowego. Warto wiedzieć, że w przypadku obór wolnostanowiskowych niezbędne jest posiadanie osobnego miejsca, tzw. izolatki, dla krów chorych albo takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.

Obory stanowiskowe to budynki, w których istnieją rozgraniczone stanowiska, gdzie zwierzęta są przymocowane liną w jednym miejscu. Popularne są w tego typu budynkach ruszta dla bydła, które wykorzystują system stanowiskowy bez użycia ściółki i ograniczają pracę w trakcie standardowych doglądów zwierząt. Obok każdego stanowiska krowa musi posiadać miejsce z wodą i żłób. Wymiary rusztu dla bydła nie będą zawsze identyczne – są one dopasowane do rozmiaru i wagi zwierząt. W związku z tym wyróżniamy stanowiska krótkie, średnie oraz długie. 

Jakie jeszcze akcesoria są w oborze?

W sytuacji obory wolnostanowiskowej bez ściółki często wykorzystywane są betonowe podłogi, które posiadają wydzielone legowisko. Legowisko najczęściej wyłożone jest odpowiednią matą gumową. 

Przy pomieszczeniach ściołowych konieczne jest wyściełanie ich. Perfekcyjnie do tego sprawdzi się słoma.

Jeżeli organizujemy oborę stanowiskową i decydujemy się na ruszta dla bydła, to konieczne będzie zastosowanie maty gumowej lub piasku. W kwestii uwięzi ściołowej – słoma, którą należy codziennie wymieniać na nową. 

W przypadku chowu bydła mlecznego bardzo istotne jest dostarczenie im naturalnego światła, gdyż regularny cykl dnia ma wpływ na jakość i ilość mleka, które bydło może dać. Przy tego typu hodowli konieczne będzie także udostępnienie miejsca na halę udojową, która powinna być wyposażona w dojarki. 

Kolejną niesamowicie istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Wpływa to na zdrowie i wydajność bydła. Aby mikroklimat był idealny trzeba zaaranżować odpowiednie warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego zrobiono budynek i jego kubatura , a także sposób przechowywania krów. Krowy wolą stać w niższych temperaturach. Doskonała powinna być taka między -7 a 18℃. Jeśli zwierzęta stoją w oborze ściółkowej to temperatura niewątpliwie będzie niewiele wyższa. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza – bydło przebywając w zamkniętych pomieszczeniach emituje CO2, ciepło i parę wodną. Jeżeli nie będzie tam odpowiedniej cyrkulacji powietrza, stacjonowanie w pomieszczeniu może nie być bezpieczne. Jeżeli nie ma możliwości aby umożliwić naturalną wentylację to niezbędne będzie zamontowanie mechanicznej. W takim momencie należy nade wszystko położyć nacisk na rozmieszczenie otworów nawiewnych, tak żeby były rozstawione z grubsza w jednakowych odstępach i aby w zimne dni powietrze nie było skierowane wprost na zwierzęta.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/