Prawo

Opłaty notarialne – czym są i jak się je oblicza?

W realiach, w którym(ych) przyszło nam żyć rzetelny notariusz jest cały czas w cenie. Istnieje wiele kwestii, do których zgodnej(go) z prawem finalizacji potrzebny jest podpis notariusza. Kwestie|sprawy dotyczące  podziału majątku, jego rozdysponowania, czy też {realizacji|wypełnienia] testamentu nie mogą być załatwiane na stopie międzyludzkiej. Prawo reguluje tego rodzaju kwestie w jasny sposób – do realizacji takich spraw konieczna(y) jest odpowiedni pośrednik. Oczywiście to kosztuje. Notariusz za swoje usługi pobiera odpowiednią opłatę. Jak to wygląda w praktyce? Z jakimi sprawami zglaszamy sie do notariusza w Łodzi?

Dlaczego korzystamy z usług notariusza?

Można mieć niemal stuprocentową pewność, że każdy chociaż raz w życiu skorzysta z usług notariusza. Jest to zawód, który umożliwia legalizację wielu rzeczy budujących naszą rzeczywistość. Notariusz należy do zawodem(ów) zaufania publicznego, co łączy się z tym, że przysługuje mu identyczna ochrona jak innym pracownikom sektora legislacyjnego. Notariusz 

Oględnie rzecz ujmując, zajmuje się on tworzeniem not stosowania prawa. Przysługuje mu również prawo do wykonywania czynności notarialnych. Prawo do wykonywania zawodu notariusza nadaje odpowiedni minister – w naszym kraju jest to minister sprawiedliwości. Zgodnie z prawem wszystkie czynności przypieczętowane przez notariusza otrzymują przymioty dokumentów prawnie obowiązujących. Inaczej mówiąc, notariusz bada czy przygotowane umowy są zgodne z obowiązującym prawem.Daje tym samym zapewnienie, że wszystkie czynności odbywają się zgodnie z z prawem.

Jakie to czynności? Jest ich bardzo dużo. Są to zazwyczaj tzw. sytuacje życiowe. Są związane z kupnem bądź sprzedażą nieruchomości, różnymi aktami zaświadczającymi własność i przenoszenia tejże własności na inne osoby fizyczne. Notariusz jest potrzebny również przy zakładania spółek czy w sporach testamentowych. A to tylko część z całości.

Działalność notariuszy daje ulgę sądy(om). Cześć spraw może być bowiem rozstrzygana przez notariuszy. Mowa głównie o umowach dwustronnych, ale nie tylko. 

Czy opłaty notarialne są konieczne?

Co jasne notariusze za swoją pracę biorą odpowiednie prowizje. Ich wielkość jest zróżnicowana. Na cenę usług notarialnych składają się różne czynniki. Opinia, położenie, a także istota sprawy. Można zakładać, że Łódź, ulica Piotrkowska będzie nieco bardziej kosztowna niż centrum Kluczborka. Także doświadczony notariusz może oczekiwać wyższej zapłaty niż dopiero aspirująca jednostka.

Ale trzeba wiedzieć, że właściwe rozporządzenie przewiduje maksymalną wysokość taks notarialnych. Są to ceny maksymalne dla danej czynności notarialnej. Rejent nie może żądać prowizji powyżej tych limitów. Warto przyjrzeć się poglądowo jakie to wartości.

  • wartość 10 tys. – 30 tys. zł – 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł.
  • wartość 60 tys. -1 mln zł –  1010 + 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
  • wartość powyżej 1 mln zł – 4770 zł + 0.2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
  • umowa majątkowa dla małżonków – 400 zł
  • testament – 50 zł
  • pełnomocnictwo – 100 zł

Są to najwyższe możliwe stawki wskazane przez ministerstwo. Konsekwencją rządowo wskazanych limitów jest fakt, że nie da się uniknąć opłaty notarialnej. Jednak zazwyczaj jest to usługa warta poniesionych kosztów.

Notariusz – wybierz dobrze

Mając potrzebę wizyty u notariusza dobrze jest zrobić rozpoznanie. Koniec końców, wyróżniająca się nieposzlakowaną opinią kancelaria notarialna w Łodzi przy ulicy Piotrowskiej będzie chętniej odwiedzana niż nikomu nieznana usługa świadczona na obrzeżach. Czasem jednak można się zaskoczyć – miejsce prowadzenia praktyki notarialnej ma znacznie mniejsze znaczenie niż rzetelność notariusza. To właśnie za wiedzę wynagradzany jest ten fach.