Budownictwo Dom

Rozbiórka starego domu – niezbędnik

Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na naszej posesji stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem?

Przed wyburzeniem budynku zadbaj o formalności

Nade wszystko musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez żadnych zezwoleń możemy wyburzyć dom zajmujący do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych domów konieczne jest uzyskanie szeregu zezwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Pośród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan rozbiórki. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Trochę inaczej sytuacja się prezentuje, kiedy budynek grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków można przystąpić natychmiast.

Jakie maszyny będą potrzebne

Jeśli chodzi o sprawy związane z samym wyburzeniem, niezbędne jest przygotowanie szeregu urządzeń, a najlepiej także ekipy fachowców. Trzeba pamiętać, że rozbiórka na własną rękę wymaga dokładności i rozsądku. Powinno się rozpocząć od postawienia rusztowań, a następnie niszczenia elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się następnie od wyższych poziomów w dół. 

Jak pozbyć się gruzu?

Konieczne jest znalezienie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem wyburzenia każdego domu. Należy zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to zbyt wiele, a może zapewnić nam ogromną wygodę, szczególnie kiedy działka jest względnie niewielka. 

Podsumowując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to precyzji, specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto również mieć rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz zwrócić uwagę na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z posesji.