Przemysł

Spawanie konstrukcji stalowych – fakty, które warto wiedzieć

Przeczesując portale z anonsami, regularnie można natrafić na propozycje pracy dla spawaczy – bardzo często z taką pracą łączą się niemałe pieniądze. Dużo osób, niezależnie od wiek(u), garnie się do spawalnictwa(u). Na czym zatem polega i co to takiego to spawanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje metalowe – charakterystyka

Obecnie gdy powstaje coraz więcej budynków bazujących na cemencie, metalu i szkle, konstrukcje metalowe stanowią ważne element branży budowlanego(j). elementy metalowe znajdują zastosowanie w wielu sektorach – w lotnictwie, produkcji samochodów, logistyce i w górnictwie. Ze względu na częste(go) użytkowania muszą się cechować wysokim poziomem bezpieczeństwa i wytrzymałości.

Tworzywem używanym podczas tworzenia takich konstrukcji jest stop żelaza z węglem – stal. Jest to materiał stosunkowo łatwy w kształtowaniu, a produkcja określonych kształtów ze stali nie jest wielki(m)ego wysiłku technicznego. Jest sporo typów stali, w związku z tym, żeby konstrukcja była trwała, należy sięgnąć po jej odpowiedni gatunek. Do produkcji konstrukcji, poprzez  swoje(ą) strukturę najczęściej używana jest stal typu S235N i S690Q.

Łączenie konstrukcji – skuteczny(a) droga do trwałe(ych) konstrukcje(i) metalowe(ych)

najskuteczniejszą metod(ą) robienia konstrukcji metalowych jest ich spawanie. Jest to nie tylko jedn(ym)o z najczęściej używanych metod, jest również najbardziej efektywne i wytrzymałe. Dzięki właściwemu użyciu różnych metod spawania, konstrukcje stalowe są wytrzymałe i mogą długo służyć użytkownikom przez długie lata. Nie do pominięcia są doświadczenie osoby łączącej, jak również wybór odpowiednich narzędzi i maszyn.

Spawanie polega na łączeniu z sobą różnorakich metali poprzez wykorzystanie gorąca. Temperatura, która rezonuje na końcówki metali, uplastycznia je i tym samym umożliwia ich łączenie i utrzymanie w takim kształcie po zmniejszeniu temperatury. Łączenie części metalowych charakteryzuje się szybkością wykonania. Również odporność tego typu konstrukcji jest na wysokim poziomie, a utrzymanie i zabezpieczenie przed korozją stosunkowo łatwe.

Metody łączenia konstrukcji stalowych 

W przyrodzie występują różne metale, których parametry chemiczne często bardzo różnią się od siebie nawzajem. W związku z tym, istnieją(e) wiele sposobów stosowane do łączenia ze sobą takich tworzyw, z uwzględnieniem ich właściwości. Techniki łączenia konstrukcji stalowych dzieli się także przez wzgląd na rodzaj stosowanej technologii i komponentu wykorzystanego jako spoiwo(a). Najważniejsze z metod spawania to:

  • metoda spawania MIG – stosowana do łączenia elementów wykonanych z miedzi, magnezu i aluminium. Proces spawania(e) polega na użyciem łuku elektrycznego, który powstaje między tworzywem a elektrodą. W trakcie spawania wykorzystywany jest gaz ochronny, z którego korzysta się razem z elektrodą. Gaz najczęściej stosowany w tej metodzie to hel lub argon – gazy,które są obojętne chemicznie.
  • metoda spawania MAG – wykorzystywana do spawania systemów z metali niestopowych, niskostopowych lub wysokostopowych. Od techniki MIG różni się wykorzystaniem jako gazu ochronnego CO², aktywnego chemicznie.
  • metoda spawania TIG – wykorzystywana jest do spawania komponentów będących ze stali nisko- bądź wysokostopowych, jak również metali nie zawierających żelaza w stopie. Podczas spawania tym sposobem nie powstają praktycznie żadne odpryski. Metoda ta jest zazwyczaj stosowana przy systemach, które wymagają spoin o wysokiej jakości.

Spawanie manualne – jest użyteczne przy łączeniu niemal wszystkich rodzajów metali. umożliwia spawanie(a) manualne(go) wszelakich elementów. Technika ta nie wykorzystuje jakichkolwiek gazów, w związku z czym może być stosowana również w przestrzeniach otwartych/. 

Podsumowanie

Łączenie konstrukcji stalowych jest powszechnym i co najważniejsze stabilnym sposobem łączenia metali. Jest to rozwiązanie trwałe, a przy tym łączenia powstałe w wyniku spawania są znacznie lżejsze od połączeń nitowych czy śrubowych, co ma decydujące znaczenie szczególnie w przypadku dużych budowli.