Inne

Ukulele sopranowe czy tenorowe – które wybrać?

Jeżeli dopiero co wymyśliłeś, że rozpoczniesz naukę gry na ukulele to pewnie wpisałeś w wyszukiwarkę: ukulele i pojawiło Ci się pare przeróżnych rodzajów. Zazwyczaj spotykane są ukulele sopranowe i tenorowe, ale istnieje też kilka innych typów, przykładowo koncertowe lub basowe. Jest między nimi więcej różnic niż sama nazwa, a każdy z nich jest polecany dla innych osób, a świeżo upieczony muzyk będzie miał duży kłopot przy kupieniu odpowiedniego instrumentu.

Rodzaje ukulele i kluczowe różnice

Główna rozbieżność pomiędzy tymi dwoma rodzajami ukulele to dźwięk. Ukulele sopranowe ma dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe natomiast będzie cechowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Kolejna różnica to wielkość. Ukulele sopranowe jest najmniejszym z rodzajów ukulele i mierzy około 53cm. Tenorowe natomiast jest dużo dłuższe bo jego wymiar to aż 66cm. Taki instrument jest doskonały dla osób, które już umieją na nim grać lub wcześniej miały styczność z grą na gitarze. Sprawdzi się też u osób o grubszych palcach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jasne jest, że typowe ukulele zawsze ma 4 struny. Na rynku możecie zobaczyć ukulele 6 strunowe, ale to nie jest oryginalne ukulele tylko guitalele.

Końcowa już różnica, która łączy się lekko z wielkością ukulele to ilość progów. Zważywszy na to, że przeróżne typy ukulele mają różne wymiary, ukulele sopranowe będzie miało mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Zazwyczaj ukulele sopranowe ma od 12 do 15 progów, a większe 17-19. Można tu również powiedzieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, większe od sopranowego, krótsze od tenorowego i posiada 15-17 progów.

Szeroki wybór znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Ukulele drewniane czy z tworzywa sztucznego – na jakie postawić?

Ukulele najczęściej robione jest z drewna. Tutaj można wyróżnić parę najpopularniejszych jego rodzajów, takich jak mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym materiałem, z jakiego jest robione ukulele. Na rynku można znaleźć również instrumenty z włókna węglowego lub tworzywa ABS, które jest połączone z drewnem. Do tego istnieją też takie stworzone ze sklejki. Są one prawie dwa razy tańsze niż takie z litego drewna.

Tworzywo, z jakiego jest zrobione ukulele oddziałuje na jego dźwięk i ton, na przykład instrument z włókna węglowego jest głośniejszy i ma ostrzejszą barwę niż takie które jest drewniane. Różnica pomiędzy barwą dźwięku ukulele drewnianego a tego ze sklejki jest nieduża.

Na co zwrócić uwagę kupując ukulele?

Wybierając ukulele należy na początku zdecydować się na odpowiedni dla nas model. Ukulele sopranowe ma najmniejsze wymiary i z pewnością nie będzie odpowiednie dla osoby o sporych dłoniach i grubszych palcach. Być może mieć kłopot z chwyceniem odpowiednich chwytów. Powinno być za to optymalne dla dziecka albo niewysokiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym trudno będzie się grało początkującemu, dlatego jest to raczej typ dla umiejących już grać ukulelistów, albo dla takich z dużymi palcami.

Drugą kwestią jest materiał,z jakiego jest wykonane ukulele. Jeżeli instrument będzie kupowany dla dziecka, albo będziemy z nim jeździć, ciekawą opcją powinno być wybranie ukulele z tworzywa sztucznego, gdyż jest trwalsze i mocniejsze. Trzeba jednak wziąć wtedy pod uwagę, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeśli za to planujemy kupić ukulele drewniane, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie jesteśmy pewni, czy za jakiś czas gra na instrumencie nam się nie znudzi – może lepiej jednak wybrać takie wykonane ze sklejki. Jest ono niemal dwukrotnie tańsze, a wydźwięk jest bardzo podobny do takiego z litego drewna.

Ostatnią ważną sprawą jest dokładne obejrzenie instrumentu. Ważne jest to, czy wszystkie łączenia są perfekcyjnie wykonane, czy gryf jest prosty i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Takie rzeczy mają duży wpływ na jakość gry, a w konsekwencji, mogą sprawić, że amator bardzo szybko się zrazi.