Motoryzacja

W jaki sposób tworzony jest samochód? Ile osób go projektuje?

Nowiutkich samochodów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca projektantów, rzeźbiarzy, inżynierów i księgowych. Przebieg tworzenia nowych pojazdów jest fascynujący.

Wszystko rozpoczyna się mimo wszystko bezustannie od białej kartki i ołówka. Ewentualnie tabletu, bowiem jesteśmy w XXI wieku. Korzyścią szkicowania na tablecie stał się fakt, że bardzo szybko można opracować realistycznie wyglądający obrazek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje i bryłę auta. Jednocześnie natychmiast jesteśmy w stanie go podrzucić kumplowi z działu, który spojrzy na to wszystko świeżym okiem a także w razie czego podrzuci własne uwagi lub sugestie.

Faktem jest, że zasadniczy, wstępny projekt rysowany jest przez designera. Po wielu dyskusjach oraz zmianach powstaje finalny projekt. Od tej chwili do działania zabiera się rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w branży jest gigantyczny, co przekłada się również na etap tworzenia samochodów. Chociaż projektanci są w stanie korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model wykonany przy pomocy syntetycznej gliny jest wciąż kluczową częścią procesu projektowania. To wtedy pierwszy raz można ujrzeć i odczuć realne gabaryty pojazdu, jego linie oraz kształty. Możemy go dotknąć i zrecenzować. Podczas wykonywania modelu z gliny designerzy równocześnie nanoszą poprawki, bo dostrzegają niuanse, których nie oddają grafiki. Po zamknięciu fazy projektowej gliniany samochód staje się prawie nie do odróżnienia od autentycznego samochodu. Jest w całości pomalowany lakierem i zawiera wszelkie charakterystyczne detale m.in. przednią kratkę, światła a także lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach. 

Gdzie można przygotować się do projektowania pojazdów?  

Auta rysują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z wielu tych uczniów wyrastają później międzynarodowej sławy motoryzacyjni designerzy. Ich samochody jeżdżą dziś po krajowych szosach ze znaczkami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to dla wielu ludzi praca marzeń. Projektowanie sportowych samochodów, wszelkiego rodzaju eventy ze wziętymi projektantami a także litry szampana i poklepywanie się nawzajem po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie blichtr i chwała a przede wszystkim rodzaj pracy podobny do lekarza, przynajmniej w kilku względach – wymaga ciągłego uczenia się, wyszukiwania nowszych trendów oraz apetytu kolejnych wyzwań.

Klasyczny kierunek studiów projektowanie pojazdów w naszym kraju nie występuje. Nie znaczy to, że momentalnie powinniśmy zarzucić marzenia. Musimy niemniej jednak na niniejszą sytuację spojrzeć szerzej. Niestety na większości uczelni zagranicznych nauka wymusza znajomości języka z konkretnego kraju. Na krajowych szkołach wyższych jest wiele pokrewnych kierunków, które są w stanie dobrze przygotować do wyjazdu i studiów za granicą. Są to przede wszystkim: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy, że samochód to także produkt, tak samo jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej popularną uczelnią edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej renomowanych szkół wyższych na całym globie z obszaru projektowania samochodu, zajęcia są prowadzone z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, z kolei w kolejnych semestrach co najmniej projekt jest współrealizowany wraz z producentem motoryzacyjnym.

Następną uczelnią kształcącą w stronę projektowania pojazdów jest Coventry University znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania na tej uczelni to nauka podstaw rysowania w perspektywie, lekcje photoshopa, fundamenty programu 3D Alias a także poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni zajmujących się projektowaniem w wielu jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów jest poszerzony o inne zagadnienia m. in. projektowanie jednośladów lub jachtów. Ogromnym plusem tej uczelni stała się lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy więc dostatecznie szeroki zakres uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W większości spraw szkoły wyższe są bardzo pomocne to też prowadzą studentów krok po kroku. Jeżeli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przetrwacie również pełny proces rekrutacyjny. Każdy kto zaplanuje sobie taką przyszłość przejdzie własną drogę. Jednak widok waszego końcowego modelu wynagrodzi stres oraz pot. Projektowanie pojazdów to zakres pełny uczuć, od świadomości spełnienia do gorzkiej porażki.