Inne

Wyjątkowe kwiaty i kompozycje kwiatowe – tajniki florystyki funeralnej

Ceremonia pogrzebowa ma wyjątkowo długą tradycję –można powiedzieć, że tak długą jak sama ludzkość. Sposób przeprowadzanie uroczystości i chowania zmarłego odmienna jest  w poszczególnych kulturach. W naszym kraju niełatwo wyobrazić sobie uroczystość pogrzebową bliskiego bez wielu, pięknych wieńców pogrzebowych. Niemal każda pracownia florystyczna, zwłaszcza znajdująca się niedaleko cmentarza, oferuje wykonanie wiązanek pogrzebowych. Kwiaty podczas ostatniego pożegnania symbolizują ulotność ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Bukiety pogrzebowe mogą stać się również pięknym podkreśleniem podniosłej atmosfery w świątyni. Niemal każda osoba będąca na pogrzebie przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, którym później ozdabiany jest grób. Jakie są typy i techniki florystyki funeralnej? Czym różnią się wieńce pogrzebowe od kompozycji na grób? W jakiej kwiaciarni kupić wieńce pogrzebowe szczecin?

Najlepsze rodzaje kwiatów na ostatnie pożegnanie

Na pewno nie wszystkie kwiaty nadają się do udekorowania grobu, zwłaszcza jesienią i zimą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pożegnać zmarłego kwiatami, które lubił, jeżeli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszym kręgu kulturowym jest pare gatunków kwiatów, kojarzonych szczególnie z pogrzebami. Są to gatunki najczęściej wykorzystywane w bukietach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Odznaczają się długą wytrzymałością i należą do nich przede wszystkim: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, i goździki. Kwiaty te spotkać można w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu są często wykorzystywane przez florystów. Mimo wszystko najchętniej wybierane kolory na ostatnie pożegnanie to białe, kremowe, czerwone czy fioletowe. Istotna jest tutaj symbolika tych kolorów. Biały i kremowy to kolory spokoju, czystości, fioletowy natomiast kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można okazać miłość do zmarłej osoby.

Jakie są rodzaje florystyki pogrzebowej?

Florystyka pogrzebowa wyróżnia dwa główne rodzaje. Zalicza się do nich florystyka związaną z pogrzebem, oraz florystyka nagrobna. Produkty florystyczne jakie warto tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, a także wiele innych. Wszystko zależne jest od wymagań osoby zamawiającej m.in. zasobność portfela, relacja jak ją wiązała ze zmarłym, czy osobiste preferencje. Na pogrzeby zazwyczaj zamawiane są wieńce czy wiązanki pogrzebowe. Wieńce są dużą konstrukcją, stojącą pionowo, szczególnie chętnie wybieraną przez najbliższych czy delegacje z firmy. Wiązanka, jest skromniejszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej związane ze zmarłym przynoszą najczęściej zwykłe bukiety, czy pojedyncze kwiaty. Z pewnością wybór odpowiedniej kompozycji kwiatowej zależy od od zasobności portfela osoby zamawiającej, oraz jej prywatnych preferencji. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można zamówić w kwiaciarniach przycmentarnych. W większych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo różnorodny. 

Florystyka pogrzebowa – najpopularniejsze techniki

Technik florystycznych jest niezwykle wiele. Trzeba pamiętać, że florystyka funeralna nieco różni się od reszty. Oczywiście każda kwiaciarnia może wypracować własne techniki florystyczne. Jednakże te najbardziej popularne i potrzebne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, oraz nadziewanie. Technika wiązania dzieli się dodatkowo na wiązanie spiralne oraz równoległe. Spiralne charakteryzuje się tym, że łodygi dodawane są kolejno, układana pod odpowiednim kątem. Wiąże się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów przy sobie, inaczej mówiąc równolegle. Aby całość była stabilna wykorzystuje się kilka wiązań. Techniką, która niezwykle często stosowana jest we florystyce pogrzebowej jest drutowanie. Umożliwia ona ukształtowanie łodyg, a pomimo tego się nie łamią. Często stosowanym narzędziem we florystyce jest też pistolet na gorący klej, który pozwala uniknąć nawijania na druty.