Motoryzacja

Zachowanie podczas stłuczki na parkingu

Niewątpliwie kolizja na parkingu to jedna z bardziej kłopotliwych dla kierowcy sytuacji. Jak powinniśmy zachować się, jeśli nieumyślnie najedziemy na inny samochód? Czy do stłuczki parkingowej warto wezwać policję? Jak przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku takiej kolizji?

Stłuczka na parkingu – co można robić?

Na pewno kolizja na parkingu jest jednym z częstszych sytuacji drogowych. Mimo tego że powstałe w jej wyniku szkody najczęściej nie są wielkie, ich likwidacja dużo kosztuje. Do kolizji na parkingach najczęściej dochodzi poprzez nieustąpienie pierwszeństwa, nieostrożnego włączania się do ruchu czy też próby wciśnięcia się w zbyt wąskie miejsce parkingowe. Jak można uniknąć stłuczki? Na początku powinno się stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, wskazujących kierunek jazdy a także informują o pierwszeństwie przejazdu. Kiedy na parkingu nie ma takich oznaczeń, kierowca musi kierować się zasadą „prawej ręki”. Czyli pojazd znajdujący się po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo przejazdu. Czy wiesz, żę do stłuczki na parkingu z reguł dochodzi podczas cofania. Kierowca, wyjeżdżając z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia co skutkuje tym, że może nie zauważyć auta, które się zbliża. W takiej sytuacji nie jest trudno o wypadek. Kto w tym wypadku jest winny? Winowajcą kolizji będzie pojazd włączający się do ruchu. Pamiętajcie, że zachowanie szczególnej ostrożności nie zawsze wystarczy. W związku z czym warto jest poprosić pasażera czy inną osobę obecną na parkingu, aby upewniła się, czy droga jest wolna i można bezpiecznie opuścić miejsce parkingowe.

Jak się zachować po takim zdarzeniu?

Jeśli jednak podczas parkowania uszkodziłeś sąsiedni samochód, poczekaj na jego właściciela lub ewentualnie zostaw mu kontakt. Ucieczka z miejsca zdarzenia nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na to, że grożą Ci poważne konsekwencje – zarówno karne jak i ubezpieczeniowe. Przepisy jednoznacznie wskazują, że uczestnicy kolizji czy wypadku drogowego nie powinni oddalać się z miejsca zdarzenia.