Motoryzacja

Zalety ciężarówek napędzanych gazem

Jest bardzo dużo argumentów dlaczego pojazdy napędzane benzyną to dalej preferowany pojazd właścicieli firm. Pomimo to ostatnio na popularności zyskuje biogaz. Dołożymy starań, aby pokazać Ci najbardziej znaczące zalety tej metody napędu. Odkryjesz jak pojazdy na gaz ziemny dbają o twój czas i finanse na masę sposobów.

Tekst został opracowany w oparciu o informacje ze strony firmy www.elpigaz.com, fachowców w tej dziedzinie.

Jak działa układ CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast klasycznej instalacji LPG. Pojazdy CNG mają układ napędowy zasilany metanem. Szczególnie często jest to wybierane do większych pojazdów transportowych, z powodu jego licznych korzyści.

Niska cena gazu

Cena gazu w stosunku do oleju napędowego jest istotnie niższa, może sięgać nawet 30%. Jednym z powodów jest brak akcyzy na LNG. Polskie prawo zwalnia także te pojazdy z podatku emisyjnego. Istotnym aspektem jest nie tylko wykluczenie wielu opłat, jak również niskie spalanie biogazu. Ustalono, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To ważna oszczędność w regularnej eksploatacji ciężarówki, która przyczynia się do wzrostu popularności tego sposobu napędu.

Mniejsze opłaty w przypadku transportu na zachód

Szereg zachodnich krajów  nawołuje firmy używania bardziej ekologicznej metody transportu. Dla użytkowników właściwych dla środowiska metod znoszone bądź zmniejszane są ceny opłat drogowych. Firmy używające pojazdów na LNG mogą otrzymać zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Także w przypadku wyjazdów do Włoch ekologiczne pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy częstych kursach jest to znaczna oszczędność przemawiająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Aspekt ekologiczny

Instalacja CNG jest bardzo przyjazna dla środowiska. Przede wszystkim w trakcie spalania nie są produkowane dymy oraz substancje rakotwórcze, także emisja dwutlenku węgla jest znacznie ograniczona w porównaniu do innych silników. Wybór ciężarówek napędzanych biogazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na ekologiczne rozwiązania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana benzyny na LPG jest w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to świetnie rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach.

Ciężarówki zasilane gazem – z jakiego powodu warto na nie zdecydować?

Instalacja zasilana gazem ziemnym wyróżnia się licznymi zaletami. Przede wszystkim jest wyjątkowo bezpieczny. Prawdopodobieństwo wybuchu i uszkodzenia silnika jest niewielkie, ponieważ substancja charakteryzuje się wysokim progiem samozapłonu. Dzięki temu można także wjeżdżać i parkować na parkingach podziemnych. Metan jest wyjątkowo wydajny i można na nim przejechać większy dystans. Jednym z największych atutów gazu ziemnego jest jego niska cena. Metan jest znacznie wydajniejszy od innych typów substancji napędowych.