Pompy tłokowe – co należy o nich wiedzieć?
Pompy tłokowe są to pompy wyporowe której element roboczy to tłok który porusza się w cylindrze w ruchu posuwisto-zwrotnym. W sklepach jesteśmy w stanie znaleźć szereg odmian pomp tłokowych. Warto też wspomnieć o zaletach tych pomp, do których należy możliwość pompowania bardzo gęstych cieczy. Natomiast do ich zastosowań należy transfery:
- Ściernych i palących cieczy, którymi są kwasy winowe oraz osady,
- Bardzo gorącej cieczy o temperaturze 100°C
- Maziowatych cieczy,
- Gęstych i zamulonych cieczy.
Aczkolwiek warto mieć w pamięci iż pompy takie wymagają dobrej pielęgnacji, a czasem nawet naprawa pomp będzie potrzebna.
Pompy wodne – co należy o tym wiedzieć?
Na pewno poprzez stały dostęp do wody jesteśmy w stanie w normalny sposób funkcjonować każdego dnia. Często w tym celu wymagane jest zastosowanie pompy wodnej, która ją doprowadzi do domu lub ogrodu. Na rynku możemy odszukać dużo typów takich urządzeń. Takie pompy mają zastosowanie w wielu typach instalacji, są one używane na przykład do: zaopatrzenia w wodę poprzez przepompowywania wody czystej czy też brudnej ze studni, basenów bądź innych zbiorników naturalnych a także sztucznych. Aczkolwiek o pompy wodne trzeba dbać, a także trzeba liczyć się z tym że regeneracja pomp może być potrzebna.
Pompy hydroforowe- co należy o nich wiedzieć?
Pompy hydroforowe, które nazywane są też pompami hydroforowymi, są ciekawą alternatywą dla pomp głębinowych. Znajdują swoje zastosowanie gdy lustro wody znajduje się wysoko a sama instalacja wodociągowa powinna być zamontowana tanio. Takie pompy są samozasysające a także chętnie są wybierane żeby zasilić letnie domki, systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. Ponadto wydajniejsze modele śmiało można wykorzystywać też do celów przemysłowych czy też do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby spożywcze w domu jednorodzinnym. Pamiętaj, aby odpowiednio o nią dbać oraz ją pielęgnować przeciwnie remont pomp może być konieczny.
Pompy wtryskowe- co warto o tym wiedzieć?
pompa wtryskowa jest to w szczególności używana do hydraulicznego wtrysku paliwa. Niemniej jednak poprzez ich wady nie są one zbyt często wykorzystywane.
Pompy zębate – co warto o tym wiedzieć?
Pompy zębate charakteryzują się bardzo trwałą konstrukcją o przedłużonej eksploatacji. Czy wiesz że zdecydowana większość modeli pomp zębatych jest dostępna z przyłączami które są w linii prostej a także pod kątem 90 stopni. Pompy są tak zaprojektowane aby nie były w posiadaniu części gumowych, mające styczność z tłoczonym medium. Jeżeli chodzi o to jakie pompy mają zastosowania to znajdują one je przykładowo w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym czy też chemicznym. Generalizując pompy zębate możemy znaleźć również w kilku wielu innych gałęziach przemysłu. Pompy potrafią pracować zarówno z cieczą o wysokich temperaturach jak i wspaniale nadają się do tłoczenia smoły.
Pompy wirowe- co należy o nich wiedzieć?
Dzięki zwartej konstrukcji pomp, prostemu użytkowaniu oraz bardzo wysokiej wydajności, te urządzenia mają wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle oraz budownictwie. Takie pompy mogą z powodzeniem pompować nie tylko wodę ale także i ścieki. Dzięki czemu pompy wirowe chętnie są montowane w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej a również w instytucjach i budynkach użytku publicznego. Dodatkowo należy dodać że takie pompy są wysoce odporne na wysoce intensywną eksploatację. Pompy także mogą służyć do pompowania ścieków komunalnych ale także w przypadku osuszania zalanych pomieszczeń. Poza tym ten rodzaj pomp znajdują zastosowanie również w odmiennych branżach, czyli energetyce, rolnictwie oraz górnictwie.
Pompy nurnikowe – co warto o nich wiedzieć?
Pompy nurnikowe możemy wykorzystać głównie w bardzo ciężkich warunkach, ponieważ one zapewniają ciągłą pracę. Swoje główne zastosowanie znajdują w przepompowywaniu mocno zabrudzonej cieczy. Niemniej jednak pompa nurnikowa bardzo dobrze poradzi sobie także z czystą cieczą. W dzisiejszych czasach profesjonalne pompy nurnikowe w większości wykorzystuje się do zasilania aparatów procesowych, albo do zatłaczania wody złożowej tak zwanej solanki.